11 Sierpień 2020

Do piątku prawie 90% spółek z indeksu S&P500 opublikowało swoje wyniki za 2 kwartał. Aż 83% z nich przebiło oczekiwania analityków ankietowanych przez FactSet na poziomie zysku netto, co jest najwyższym wynikiem od 2008 roku od kiedy FactSet zaczął zbierać konsensusy. Spółki pozytywnie zaskoczyły również na poziomie sprzedaży, gdzie 64% spółek przebiło oczekiwania rynku, co jest wynikiem znacząco powyżej 5-letniej średniej. Z kolei zagregowana sprzedaż wypadła lepiej o 1,6% względem oczekiwań.

Jeśli spojrzymy na poszczególne sektory to najlepiej względem oczekiwań rynku na poziomie zysku netto wypadł sektor technologiczny, co potwierdza siłę tej części rynku w ostatnim czasie. Wyniki wypadły również dobrze w sektorze spółek surowcowych (z wyłączeniem sektora energetycznego), które dzięki znaczącemu odbiciu metali przemysłowych i szlachetnych zaskoczyły pozytywnie inwestorów. Po drugiej stronie, gorzej od szerokiego rynku wypadły sektory najbardziej narażone na lockdown: nieruchomości, paliwa i banki. Pomimo tego, że te spółki mocno odczuły zamknięcie gospodarek a ich zyski spadły o wysokie kilkadziesiąt procent rok do roku, to w większości przypadków udało im się pobić konsensusy, co potwierdza bardzo niedźwiedzie nastawienie inwestorów do rynku wiosną tego roku i tłumaczy silne odbicie po marcowej przecenie, kiedy na rynek napłynęła negatywna fala informacji i w konsekwencji miała miejsce silna rewizja oczekiwań, co do przyszłych zysków spółek.

Poprawa sentymentu w obliczu pozytywnych zaskoczeń po 2Q będzie skłaniać w kierunku rewizji konsensusu w górę przez analityków na 2 połowę 2019 roku. Warto zwrócić uwagę, że w tym momencie oczekiwania na końcówkę roku są zawieszone bardzo nisko, co w normalnej sytuacji powinno optymistycznie nastrajać na kolejne miesiące. Trzeba jednak pamiętać, że obecne mnożniki znajdują się na rekordowych poziomach, co w obliczu czekającej na nas dużej rewizji oczekiwań powinno ograniczać potencjał wzrostowy i skłaniać inwestorów do mocnej selekcji spółek oraz aktywnego zarządzania w czasie cały czas podwyższonej zmienności rynkowej i czekających w listopadzie wyborów prezydenckich w USA.

Źródło: FactSet

Autor: Piotr Jaromin, CIIA - Młodszy Zarządzający Funduszami w Baltic Capital TFI

Bezpośredni kontakt

Infolinia
 
Biuro
+48 882 702 116