03 Styczeń 2019

Czy inwestorzy zbyt wcześnie wyceniają obniżkę stóp procentowych w USA ?

Inwestorzy w obawie o niższą dynamikę wzrostu gospodarczego m.in. po ostatnim gorszym odczycie PMI dla przemysłu w Chinach zaczęli kierować się w stronę bezpiecznych aktywów. Pojawienie się na rynku środowiska typu risk-off spowodowało, że w Stanach Zjednoczonych pierwszy raz od 2008 roku inwestorzy na rynku obligacji zaczęli wyceniać obniżkę stóp procentowych na początku 2020 roku.

Near-term forwad spread, który reprezentuje różnicę pomiędzy półtoraroczną implikowaną stopą bonów skarbowych a ich obecną rentownością spadł poniżej zera pierwszy raz od 2008 roku (patrz poniższy diagram).

Uważamy, że w dłuższej perspektywie rynek ma rację w kwestii możliwych obniżek stóp procentowych przez FED spowodowanymi spowolnieniem gospodarczym, natomiast naszym zdaniem rynek zbyt wcześnie te obniżki dyskontuje. W dalszym ciągu na rynek napływają silne dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych, a grudniowa mediana prognoz członków komitetu FED wskazuje na wzrost stóp procentowych w 2019 o 50 pb. (patrz poniższy diagram).

 

autor :

Sylwester Józwik - Młodszy Zarządzający Funduszami w Baltic Capital TFI 

Bezpośredni kontakt

Marcin Wiński
Członek Zarządu
marcin.winski [at] baltictfi.pl

 

 

Katarzyna Ostrowska
Specjalista ds. operacyjnych i wsparcia sprzedaży
katarzyna.ostrowska [at] baltictfi.pl