08 Październik 2018

"Motorem napędowym WIG20 powinny być banki i PZU. Dobrze radzić mogą sobie też firmy handlowe, gorzej surowcowe i petrochemiczne.

W tym roku, podobnie jak w zeszłym, WIG20 spisuje się stosunkowo najlepiej spośród indeksów GPW. Stracił wprawdzie 8 proc., ale to znacznie lepszy wynik niż 15-proc. i 22-proc. przecena mWIG40 i sWIG80. Co największym spółkom może przynieść przyszły rok?

W ślad za spadkiem indeksu w tym roku w dół poszły wyniki firm z WIG20. Ich łączny zysk netto, w oparciu o średnią prognoz analityków zbieranych przez Bloomberga, w tym roku wyniesie 34,19 mld zł, czyli spadnie o 3,6 proc. wobec 2017 r. W przyszłym łączny zysk ma się natomiast poprawić o ponad 8 proc., do 36,98 mld zł. Sytuacja poszczególnych firm jest jednak różna.

– Cały bieżący rok nie będzie szczególnie udany dla dużych spółek, biorąc pod uwagę wyniki całej grupy. Najlepiej wypada sektor bankowy, gdzie wzrost zysków był zauważalny i powinien być kontynuowany w przyszłym roku. Poza bankami i PZU można oczekiwać w przyszłym roku poprawy zysków także w innych branżach reprezentowanych w indeksie WIG20. Wskazałbym przede wszystkim spółki handlowe (LPP, CCC, Eurocash) i PGNiG. Istotnego pogorszenia wyników można się spodziewać w petrochemicznych Orlenie i Lotosie – mówi Michał Rabiej, członek zarządu Baltic Capital TFI. "- więcej...

Rosnące zyski pomogą blue chips w 2019 roku

Najczęściej czytane

Bezpośredni kontakt

Marcin Wiński
Członek Zarządu
marcin.winski [at] baltictfi.pl

 

 

Katarzyna Ostrowska
Specjalista ds. operacyjnych i wsparcia sprzedaży
katarzyna.ostrowska [at] baltictfi.pl